Równowaga

Witam wszystkich serdecznie, z tej strony Ola Mason Coach i Trener Mindfulness. Dzisiaj rozmawiam z Wiktorią Kurczak, studentką Politechniki Śląskiej. Wiktoria jest moją studentką już od kilku lat i będąc na drodze rozwoju pojawiło nam się kilka ważnych pytań. Dlatego zaprosiłam Wiktorię do wspólnej rozmowy, i mam nadzieję, że dzisiejszy temat jakim jest RÓWNOWAGA okaże się dla wszystkich interesujący.


Pytanie 1: Jaka jest zależność pomiędzy równowagą wewnętrzną a tą cielesną?

Obu się trzeba nauczyć, tak jak uczymy się chodzić tak w dorosłości musimy skupiać uwagę na postawie ciała; koncentrować się na ciele. Więc to nie jest tak, że równowaga fizyczna czy cielesna jest nam dana ot tak, nad nimi trzeba pracować – to po pierwsze


Najlepiej wiedzą o tym dzieci, które rodzą się z mózgiem nieukończonym tzn. że musza wszystkiego o funkcjonowaniu na planecie Ziemia się nauczyć, w tym równowagi.


W okresie dorastania burza hormonów ciągle wyprowadza z równowagi, tego też trzeba się nauczyć, jak sobie z tym radzić. Niestety nikt nas tego nie uczy w szkołach, ale na szczęście żyjemy w czasach, gdzie dostępne są metody mindfulness i dlatego też ja zajęłam się tą działką, gdyż uważam, że jest ona niezmiernie potrzebna w dzisiejszych czasach.


Pytanie o zależność pomiędzy równowagą wewnętrzną i cielesną jest tak naprawdę pytaniem, jak ciało i umysł są połączone. A to, że są połączone bezpośrednio, mocno i bezwzględnie. Jedno zarządza drugim, czyli to umysł zarządza ciałem. Ciało jest swego rodzaju zwierciadłem duszy i umysłu. Jeśli dusza i umysł są negatywnie ukształtowane, to w ciele będzie to miało swoje odzwierciedlenie.


Oczywiście może być taka sytuacja, że osoba miała wypadek i w efekcie doszło do mechanicznego uszkodzenia mózgu lub układu ruchu i takiej osobie będzie ciężej z równowagą pracować, ale tak czy siak musiałaby jakąś tam pracę wykonać, aby być w równowadze. Sądzę, że takie podejście do sprawy jest pozytywnym podejściem, bo daje osobie ster w ręce i można samemu przejąć kontrolę nad swoim życiem.


Jeśli będziemy obwiniać otoczenie za to, że nam odbiera tę równowagę, to zawsze będziemy niewolnikiem, zakładnikiem zachowania innych osób, a taka mentalność sprawia, że w mózgu uwalnia się kortyzol, więc nie jest to ani zdrowe, ani fajne. Ja przynajmniej osobiście wolę panować nad swoim ciałem i życiem.

Pytanie 2: Najbardziej skuteczne metody przywrócenia równowagi - zarówno doraźne, potrzebne w danej konkretnej chwili, jak i te długoterminowe.


Mówiłyśmy wcześniej o połączeniu ciała z umysłem. Nerw błędny jest takim przewodnikiem między mózgiem a resztą ciała, nim płyną informacje do organów i możemy go stymulować, aby jednocześnie wpłynąć na równowagę wewnętrzną i zewnętrzną. Metoda, która wykorzystuje to połączenie ciała i umysłu to Uzdrawianie przez Pępek.


To metoda, dzięki której w krótkim czasie dosłownie w kilka minut można wyciszyć umysł, odnaleźć wewnętrzną równowagę i to właśnie dzięki stymulacji nerwu błędnego, który przechodzi zaraz za pępkiem. Jeśli uzdrawianie przez pępek wykonuje się na stojąco możemy także wyćwiczyć równowagę ciała, ponieważ potrzebna jest uwaga do uziemienia swoich stóp i koncentracja na pępku, który znajduje się w samym centrum ciała.


Jeśli ktokolwiek chciałby się tej metody nauczyć, zapraszam do kursu internetowego o nazwie Uzdrawianie przez Brzuch i Pępek i link do tego kursu można odnaleźć na stronie www.olamason.com w zakładce Kursy Internetowe.

Pytanie 3: Jak poczuć własną równowagę - fizycznie i mentalnie?


Uczucie równowagi to uczucie przepływające przez całe ciało, twoje całe jestestwo. To błogie uczucie spokoju. To uziemienie i poczucie, że energia dominuje w dolnej partii ciała tj. nogi są stabilne, brzuch jest ciepły. Jeśli to czujesz, to znaczy, że jesteś w równowadze. Jeśli tego nie czujesz, to znaczy, że musisz wykonać jakieś ćwiczenie np. uzdrawianie przez pępek.


Ale także obszar klatki piersiowej często zablokowany jest powodem braku równowagi. Z powodu stresu klatka piersiowa szybko się spina i kumuluje negatywną energię. To się dzieje podświadomie, ale jeśli zrobisz na przykład Medytację Body Scan, którą nagrałam i jest dostępna na kanale You Tube – to będziesz mogła bardzo szybko sprawdzić, czy twoja klatka piersiowa jest zablokowana. Jeśli jest, to trzeba ją odblokować i możesz to zrobić poprzez oddech i koncentrację. Będę publikować za niedługo kolejną medytację z oddechem, właśnie na odblokowanie takich miejsc jak klatka piersiowa.


Wiki, osobiście mówiąc ja niemalże każdego dnia wyłapuję momenty spięcia i braku równowagi. Czasami z powodu otaczającego mnie hałasu, gdyż mieszkam w dość głośnym sąsiedztwie. Czasami z powodu informacji, jakie do mnie napływają albo czasami, że informacje w ogóle nie dopływają, bo na przykład czekam na coś i to coś nie nadchodzi – to jest stres. Wtedy, gdy go czuję, to odstawiam wszystko na bok, wyciągam matę do jogi i ćwiczę, niezależnie od pory dnia czy nocy, ja w każdej chwili, gdy tylko czuję brak równowagi odstawiam wszystko na bok i nad tą równowagą pracuję, czy przez jogę, czy masaż pępka, czy medytację. To są realne prawdziwe metody samopomocy, które działają, są efektywne.

I do tego też wszystkich zachęcam, aby nie tkwić w chaosie, w stresie, z tego stanu nic dobrego ani kreatywnego, ani produktywnego nie będzie, żaden chleb nie upiecze się, gdy piekarz zamiast zakasać rękawy będzie tracił czas na łzy i niepokoje.


Wiesz Wiki jest jeszcze taka jedna kwestia, o tym też już mówiłyśmy. Mało ludzi bierze odpowiedzialność za siebie i swoją równowagę. Ludzie wolą obwiniać otoczenie, bo w tym obwinianiu mózg uwalnia hormony serotoniny – czyli radosny szczęśliwy hormon wyższości nad innymi. Ale ten hormon też szybko spada i po chwili równowaga i zadowolenie mijają.


Musimy szukać takich metod i technik, które nie tylko dają efekt tu i teraz, ale które będą nas budować w długiej perspektywie, które są zmianą nawyków, zmianą podejścia, trwałą zmianą na całe życie.

15 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020 by Ola Mason.