Pięć Elementów - Ćwiczenia i Medytacja

Żyć w zgodzie z Naturą, w harmonii i równowadze, jako część wszystkiego i bycie tym wszystkim jednocześnie. To przepis na zdrowe, spokojne i radosne życie. Aby dojść do takiego momentu, trzeba otworzyć się na Naturę, w tym na siebie samego, i wszystkie elementy, jakie w sobie nosi: Wodę, Drzewo, Ogień, Ziemię i Metal. Energie te bezustannie przejawiają się zarówno w naszym otoczeniu, jak i w nas samych, w naszych ciałach, emocjach, umysłach, w całym życiu.​

W ludzkim ciele wszystko jest ze sobą połączone, dochodzi do ciągłej interakcji a niedobór lub nadmiar przepływu energii może zaburzyć harmonię i równowagę zarówno ciała jak i umysłu.


Back to Balance - Powrót do Równowagi to program ćwiczeń i medytacji, oparty na filozofii Wschodu przepływu energii przez meridiany oraz którego celem jest odblokowanie przepływu energii, zrównoważenie jej oraz przywrócenie pełnej harmonii w życiu.


Opiszmy najpierw czym są owe Pięć Elementów, jakie są to energie i jak je rozpoznać w swoim własnym ciele, emocjach i zachowaniu.

Woda

Źródłem życia jest Woda. Symbol nowych początków Woda reprezentuje zarówno narodziny jak i śmierć. Gdyż w naturze nic nie umiera, tylko zmienia swoją postać, proces tej przemiany symbolizuje właśnie energia Wody. Osoby, których element Wody jest dominujący w ich charakterze możemy zaobserwować dziecięcą radość poszukiwania nowych dróg. Są to poszukiwacze prawdy i prawdziwego znaczenia życia. Element wody koresponduje z kolorem niebieskim, porą roku zimą, zimnym klimatem, kierunkiem geograficznym północ oraz z preferencją do słonych potraw. Element Wody przypomina nam, aby iść z nurtem życia i że w tym procesie potrzebna jest wiara, że gdy odpuścimy to, co stare a także naszą potrzebę do kontrolowania rzeczywistości lub oporu przed nowym, poczujemy ulgę i powrócimy do równowagi.


W ciele człowieka element Wody połączony jest z organami: nerki i pęcherz. Oba te organy mają swoją meridianę, czyli ścieżkę, po której płynie życiodajna energia. Nerki kumulują energię. W momencie poczęcia poziom tej energii jest uzależniony od poziomu energii rodziców, ale dzięki pracy medytacji, ćwiczeniom ciała i ducha, możesz zmienić swój profil energetyczny.

Energia nerek reprezentuje reprodukcję, rozwój i wzrost. Gdy jest zablokowana, gdy nie płynie, osoba ma problem z przejściem w kolejny etap w swoim życiu. Może mieć wrażenie, że utknęła w jednym miejscu, ma odczucie stagnacji i marazmu. Aby pobudzić energię yin w meridianie nerek należy codzienne praktykować medytację, ćwiczenia i akupunkturę – w procesie samouzdrawiania jesteś w stanie odblokować swoją energię, poczuć świeżość, młodość i lekkość niezależnie od swojego wieku, sytuacji osobistej czy zdrowotnej. Energia płynie cały czas, a ty dzięki swojej miłości do siebie możesz pomóc jej płynniej i swobodniej podróżować.

Emocjonalnie nerki powiązane są z następującymi stanami: lęk, wstyd, fobie, niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa, bycie podejrzliwym. Fizyczne objawy blokady meridiany nerek: ból w dolnej partii pleców, ból w biodrach, osteoporoza, wypadanie włosów, wczesne siwienie, bezpłodność, powiększona prostata, nieregularne miesiączki, impotencja, ogólne przemęczenie, zimne dłonie i stopy, ogólny brak energii.

Pęcherz jest organem Yang. Jego meridiana jest najdłuższą w ciele. Podstawowym zadaniem pęcherza jest oczyszczanie organizmu z toksyn przez usuwanie zbędnych płynów i resztek. Proces detoksu ciała w dużej mierze zależy od tego, czy meridiana pęcherza pracuje otwarcie, bez blokad. Ta meridiana ma także swoje zadanie w emocjach człowieka. Jeśli jest zatkana osoba może mieć wrażenie, że nadmiar spraw ją przytłacza i nie daje sobie rady. Pozostałe emocje zablokowane meridiany pęcherza to: depresja, poczucie beznadziei, lęk przed zmianą, brak wiary i zaufania, uczucie mentalnego i emocjonalnego paraliżu. Fizyczne objawy: piekące lub zbyt częste oddawanie moczu, utrata zębów, bóle dolnej partii pleców, lumbago, problemy układu nerwowego, ból stóp, rwa kulszowa.
Drzewo

Drzewo to energia młodości i rozwoju. Żyć w zgodzie z naturą oznacza żyć w zgodzie ze sobą. W medycynie wschodu energia drzewa aktywowana i równoważona jest z takimi organami jak wątroba i pęcherzyk żółciowy. Wątroba jest widziana jako miejsce strategicznego planowania, źródłem życiowej wizji i pomysłów na przyszłość. Aby żyć w zgodzie z własnymi potrzebami i marzeniami, energia wątroby powinna być zrównoważona. Zdrowy pęcherzyk żółciowy wspiera wątrobę, gdyż pomaga podejmować mądre decyzje. Jeśli element drzewa w organizmie człowieka jest zablokowany, a praca powyżej wymienionych organów jest zaburzona, osoba będzie miała trudności w podejmowaniu decyzji, w określeniu czego pragnie.

Jednakże podejmowanie decyzji nie jest kwestią wyboru pomiędzy alternatywnymi możliwościami. To umiejętność spojrzenia wstecz we własne doświadczenia i mądre, umiejętne zastosowanie ich w swoim życiu, a także możliwość dostrzegania nowych okazji do rozwoju. Bez tych dwóch umiejętności, nie jest możliwe działanie, pozostaje nam tylko frustracja.

Element Drzewa zarządza naszą wizją na przyszłość, umiejętność podejmowania decyzji, emocją jaką jest złość oraz odgłosem, jakim jest krzyk. Gdy nasza wizja i marzenia są tłumione, czujemy złość i chce nam się krzyczeć. Odblokowanie energii Drzewa jest więc niezmiernie ważnym dla zdrowia procesem.

Jak czuje się osoba, której element Drzewa jest w dysharmonii? Oprócz problemów zdrowotnych związanych z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, stałe uczucie złości i frustracji towarzyszy tej osobie, gdyż jest blokowana (lub blokuje się poprzez wewnętrznie głęboko zakorzenione w mózgu uprzedzenia i dyrektywy) na każdym polu swojego życia i dla której każda interakcja staje się konfrontacją. Taka osoba nie doświadczy w swoim życiu rozwoju ani odrodzenia. Obserwując rozwój dookoła, gniew będzie jeszcze mocniej spotęgowany, gdyż sama w środku nie ma energii ani warunków do dokonania zmiany w swoim życiu.

Meridiany odpowiedzialne za harmonię elementu Drzewa to: meridiana wątroby i meridiana pęcherzyka żółciowego.


Ogień

Doświadczamy energii ognia najczęściej podczas letniej pory roku. Jest to czas, kiedy młoda energia, która rozpoczęła swoją drogę wiosną, teraz ma okazję aby dojrzeć i osiągnąć swój potencjał. Tak, jak natura, która zasiała ziarna i teraz może cieszyć się swoimi owocami, tak i my ludzie, wcześniej siejąc swoje plany i marzenia, także możemy smakować owoców swojej pracy. Jeśli zaś nie pozwolimy sobie na działania i zbieranie owoców swoich wysiłków, kolejny etap czyli jesień i odpuszczenie, może być stosunkowo trudne do doświadczenia. Jednym więc z powodów, dla których nie potrafimy pewnych rzeczy odpuścić jest brak doświadczenia tego w pełni, nie posmakowania życia w całej jego okazałości.

Kiedy brakuje nam energii Ognia czujemy swoje ciało jako wyziębione, zesztywniałe, mamy trudności i dysharmonię w sferze cykli menstrualnych, wydalania moczu, w sferze seksu a także płuca mogą mieć trudności, aby w pełni móc się otworzyć, ponieważ brak krążenia krwi sprawia, że są niedotlenione, co jest powodem przewlekłego kaszlu i zatkanego nosa.

Gdy mamy nadmiar energii Ognia możemy spodziewać się zapaleń stawów, nadaktywności seksualnej, suchości w płucach i zapaleń gardła, piekącej biegunki.

Organy, jakie bezpośrednio połączone są z elementem Ognia i funkcjonują w zależności od równowagi tego elementu to: serce, jelito cienkie, osierdzie. Na głębszym jednak poziomie energia Ognia manifestuje się jako miłość, śmiech i entuzjazm. Jeśli poziom energii Ognia jest za niski, możemy mieć uczucie, że nie mamy się czym dzielić - ani radością, ani współczuciem. Relacje z drugim człowiekiem stają się wtedy trudne, ponieważ gdy nie masz uczucia miłości ani dzielenia się, pojawia się niepokój i lęk przed odrzuceniem. W sferze seksualnej mamy uczucie wycofania się, nieśmiałości, emocjonalnie możemy czuć się oziębli lub łatwo jest nas urazić. Jeśli jednak nadmiar ognia jest ekspansywny na wielką skalę, wtedy stajemy się nadgorliwi, wszystkiego robimy za dużo: za dużo pracujemy, za dużo mówimy, za dużo się śmiejemy, jesteśmy ciągle na wysokich falach, "przegrzewając" swoje ciało i mózg.
Ziemia

​Gdy lato osiągnie swój szczyt, cykl rozpoczyna swój spadek w stronę późnego lata w sezon Ziemi. Jest to swego rodzaju ulga po intensywnych uderzeniach gorąca i intensywnego światła. Z perspektywy filozofii Wschodu moc spadku i zmniejszania wiąże się jednocześnie z poczuciem wypełnienia, gdyż mamy wystarczająco, zbieramy plony swojej pracy i możemy powoli wyciszać się i stabilizować.


Cała nasza praca wykonana w poprzednich okresach tj. narodziny i wzmacnianie ciała, kultywowanie relacji, które mają znaczenie, rozwijanie swojego intelektu oraz podejmowanie wyzwań, a także duchowa praktyka - to wszystko wpływa na jakość plonów, które zbieramy w okresie życia zwanego Ziemią.


W duchowym rozwoju, energia Ziemi uczy nas i daje nam możliwość dbania o siebie, doceniania siebie i dawania sobie. Jak Matka Ziemia, każdy z nas, gdy rozbudzi w sobie moc miłości, opieki i uzdrawiania, jest w stanie dzielić się tą miłością, rozpoczynając od siebie samego.


Cierpliwość i współczucie to cechy, które synchronizują się z Ziemią. Rozwijamy je wraz z wiekiem i dojrzewaniem. Dzięki nim możemy dawać i doświadczać miłości. Gdy tego brak, mamy ciągłe uczucie braku i niedostatku. Nie potrafiąc zadbać o siebie, szukamy miłości na zewnątrz, próbując wypełnić lukę i pustkę, która znajduje się w nas. Jeśli ta trauma nie zostanie rozwiązana, a energia Ziemi nie zostanie zrównoważona, to wieczne poszukiwanie miłości i ciągły smutek, może towarzyszyć nam przez całe życie. Emocją połączoną z Ziemią jest sympatia. Jest to bardzo ważna emocja, która uruchamia się wtedy, gdy jest potrzebna. Sympatia, empatia, współczucie pojawiają się naturalnie, gdy zachodzą odpowiednie warunki.


Tak samo, jak ofiarowanie sympatii innym jest dowodem dojrzałości, tak też umiejętność jej dostrzegania i jej otrzymywania jest objawem emocjonalnej dorosłości. Gdy element Ziemi jest niezbilansowany, potrzeba otrzymywania ciągłej sympatii i uwagi mogą być także dalekie od równowagi. Jest to uczucie wiecznego nienasycenia, które jest źródłem emocjonalnego bólu.


W ludzkim ciele, żołądek i śledziona to organy, które otrzymują jedzenie i picie i umożliwiają nam odżywianie się ich esencją. Zimne potrawy i napoje powinny być unikanie, ponieważ nadmiar zimna nadwyręża element ognia, którego zadaniem jest utrzymać zrównoważoną temperaturę ciała. Poranna godzina pomiędzy 7 i 9 to czas, kiedy organy ziemi a szczególnie żołądek otrzymują większą dawkę energii, jest to więc dobry czasy aby te organy odżywić (czytaj - zjeść ciepłe i zdrowe śniadanie, najlepiej bogate w białko, aby uniknąć skoków glukozy i mieć energię na pierwszą połowę dnia, kiedy mózg pracuje najlepiej).
Metal

​Metal - oczyszczanie starej, negatywnej energii. Jesień to okres odpuszczania i uwalniania tego, co jest już niepotrzebne i nam nie służy. Jesienią uczymy się więcej na swój temat. Jest to pora, która kończy proces rozwoju i kieruje uwagę do środka. Pory roku pokazują nam, jakie są nasze wewnętrzne cykle kreowania i odpuszczania. Jesienią drzewa nie trzymają się kurczowo liści tylko po to, że być może będą one im przydatne w przyszłym roku. Odpuszczają je, robiąc miejsce na nowe.


Metal to inaczej Powietrze. W filozofii Wschodu to energia smutku, żalu, żałoby. Wszyscy odczuwamy ból, gdy coś nas opuszcza; smutek separacji. Jednakże uczucie smutku i żałoby jest swego rodzaju oczyszczeniem. Łzy są objawem oczyszczania się i odpuszczania. To proces oczyszczania nas z tego, co już nie jest potrzebne w naszym życiu. Gdy element Metalu jest w nas niezrównoważony, także odczuwanie smutku i jego ekspresja nie jest zrównoważona. Może mieć charakter przerysowany i niekończący się lub całkowicie nieobecny, głęboko schowany.


Okrężnica i płuca to organy metalu. Okrężnica odpowiada za uwalnianie toksyn z ciała. To część jelita grubego. Jelita posiadają swój niezależny układ nerwowy (ENS), dlatego bezpośrednio reagują na to, co dzieje się w mózgu i są odzwierciedleniem procesów myślowych. Nie jest więc rzadkim przypadkiem, że osoba, która cierpi na problemy z wydalaniem, zaparcia, zapalenia itp. to osoba, która jednocześnie mentalnie nie chce lub nie potrafi odpuścić myślowych i duchowych śmieci.


Dzięki płucom możemy nabrać nowego świeżego powietrza, a jesienią ma ono swoją świeżość, rześkość. Płuca i okrężnica współpracują ze sobą, jak zespół. Jeden odpowiada za pobieranie, drugi za usuwanie. Jeśli te organy chorują lub nie mogą w pełni spełnić swojej funkcji, wyobraź sobie, co się wtedy dzieje? Oprócz rozwinięcia się następujących przypadłości tj. zapalenia oskrzeli, przewlekły kaszel, alergie, przewlekle zatkany nos, rozedma, ból gardła, zaparcia, biegunki, bóle brzucha itd. dodajmy do tego wszystkiego problemy psychiczne - skumulowane, nieoczyszczone, skostniałe i negatywne poglądy, sztywność umysłu, upartość, izolacja, separacja, samotność.


Tak, jak metal dodaje wartości ziemi (złoto, srebro, minerały), tak energia ta symbolizuje w nas poczucie własnej wartości. Gdy energia Metalu jest niezrównoważona, wtedy ciężko jest nam dostrzec swoja własną wartość, co próbujemy zrekompensować sobie poprzez otaczanie się drogimi przedmiotami, ale też poszukując wartości siebie w następujących formach: status - czyli pozycja zawodowa, społeczna, rodzinna - jaką przyjmuję, identyfikacja z tym, im wyższy status, tym większa wartość; pieniądze - fałszywe przekonanie, że im więcej pieniędzy, tym większa wartość człowieka; władza - im większa władza na innymi, tym większa wartość człowieka. Żadne z powyższych: władza, podbój, pieniądze, status itp. nie są w swej istotnie ani złe, ani dobre. Jednakże obserwując te obszary w swoim życiu, możesz dowiedzieć się, czy energia Metalu jest zrównoważona czy nie.


Osoby, które nie potrafią odpuścić, uwolnić i oczyścić się, a co za tym idzie, otworzyć się na nowe, to osoby, które identyfikują swoją wartość z: własnymi osiągnięciami, posiadanymi kolekcjami, przywiązaniami, a także z nastawieniem umysłu przechowywanym w mózgu, który przypomina zagracony strych.
Ćwiczenia i Medytacja 5 Elementów


Po przeczytaniu powyższego artykułu być może będziesz miał odczucia, że zaburzony jest w Tobie jeden, dwa lub nawet wszystkie elementy. Mam nadzieję, że być może artykuł ten zmotywuje Cię do podjęcia kroków w celu ich zrównoważenia. Większość z nas, jeśli nie wszyscy, decydujemy o swoim życiu w sposób nawykowy, wyuczony. Powtarzając wciąż te same błędy, jak zamknięte koło powracamy ciągle do tych samych problemów, lub tworzymy nowe. Podjęcie jednak kroków: ćwiczeń i medytacji 5 Elementów jest rozpoczęciem nowego cyklu w swoim życiu.


Wejście w proces odnowy i równoważenia w sobie powyższych elementów poprzez udział w programie ćwiczeń i medytacji Back to Balance (Body & Brain) jest programem opartym na filozofii wschodu i przepływu energii. Badania naukowe w dzisiejszych czasach jedynie potwierdzają to, co nasi przodkowie wiedzieli od zawsze. A najnowsze rozwiązania treningowe pozwalają to wszystko połączyć. Poprzez ruch ciała i skupienie uwagi oraz pracę z oddechem, możesz wyrównać energie pięciu elementów w swoim organizmie.


Proponuję Wam zapoznanie się z ćwiczeniami i medytacją, dzięki którym będziecie w stanie zrównoważyć powyższe elementy. Można to zrobić w sposób indywidualny, poprzez kontakt ze mną - wysłanie wiadomości przez formularz w zakładce KONTAKT. Otrzymasz ode mnie maila z pytaniami i ankietą oraz 30 minutową darmową rozmowę, dzięki której dowiesz się więcej, co możemy wspólnie zrobić, aby przywrócić równowagę do Twojego życia. Możesz też najpierw spróbować online w formie lekcji grupowej - wtorek godzina 19.00 czasu UK. Zapraszam!
48 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020 by Ola Mason.