Integracja i Spójność.

Dużo ostatnio rozprawiam na temat czym jest szlachetny charakter, czyli taki, którego zachowanie i to, co mówi i myśli jest spójne. Dużo spokoju rodzi się w momencie, gdy nasze myśli, słowa i działania są połączone czyli zintegrowane. O takiej osobie mówimy wtedy, że dotrzymuje słowa, że można na nią liczyć. Wszystko zaczyna się jednak o myśli i przekonań czyli pewnego kodu etycznego, którym kierujemy się w życiu. Jeśli brakuje nam zasad i przekonania o tym, co jest słuszne, nie będziemy wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji.


Takimi wartościami, do których warto się odnieść są np. zdrowie, czystość, uprzejmość czy uśmiech. Weźmy przykład - jeśli w osobistym kodzie przekonań jest informacja, że zachowanie porządku i czystości jest ważne, wtedy sprzątanie nie powinno być problemem, a na pewno mentalne podejście do sprzątania się zmieni. Nawet jeśli nikt inny nie sprząta, moje nastawienie jest klarowne – ja sprzątam, bo chcę, aby było czysto, jest to moim wyborem, pozytywnym działaniem. Mentalność służki i obwiniania innych za to, że nie robią porządku włącza się w momencie, gdy sami nie mamy jasno określonych priorytetów, zasad i moralności. Nie wiemy, co jest ważne, dlaczego to robimy. Brak przekonania o tym, co jest słuszne nie pozwala nam pozytywnie działać.


Innymi przykładami będzie np. zdrowe jedzenie. Jestem przekonana, że zdrowa dieta dla całej rodziny jest podstawą, dlatego codziennie organizuję czas, aby móc kupić zdrowe produkty i ugotować coś, co będzie dla nas wszystkich dobre. Zdrowe jedzenie jest bardzo wysoko na mojej liście priorytetów i doświadczyłam wielokrotnie, że szybkie i nieprzemyślane jedzenie sprawia, że czuję się źle (nie tylko fizycznie, moje jelita się buntują, ale emocjonalnie czuję dyskomfort, a pochodzi on właśnie z braku integracji i spójności czyli nie działam wg własnych przekonań).

Zrobienie listy swoich priorytetów, zasad i wartości to podstawa. Mogą to być bardzo szerokie pojęcia albo wąskie i krótkie przekazy. Powinny jednak być one dla Ciebie jasne i klarowne. Jeśli więc Twoim priorytetem jest zdrowie, musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie zdrowe a co nie. Jeśli Twoim priorytetem jest odpoczynek, także musisz poznać swoje ciało i umysł, w jakich warunkach najlepiej się regenerują. To wszystko jest procesem, uczymy się siebie przecież całe życie.


Zachęcam Cię jednak, zrób już teraz swoją listę zasad wg których będziesz się kierować w swoich małych i dużych życiowych kwestiach. Mając listę w umyśle jasną, będzie Ci łatwiej podejmować życiowe decyzje, bo wiesz wtedy wyraźnie, co jest w zgodzie z Tobą, a co przeciwko Tobie.

14 views0 comments

Recent Posts

See All

©2020 by Ola Mason.