Żyć w zgodzie z Naturą, w harmonii i równowadze, jako część wszystkiego i bycie tym wszystkim jednocześnie. To przepis na zdrowe, spokojne i radosne życie. Aby dojść do takiego momentu, trzeba otworzyć się na Naturę i wszystkie elementy, jakie w sobie nosi: Wodę, Drzewo, Ogień, Ziemię i Metal. Energie te bezustannie przejawiają się zarówno w naszym otoczeniu, jak i w nas samych, w naszych ciałach.

W ludzkim ciele wszystko jest ze sobą połączone. Dochodzi do ciągłej interakcji a niedobór lub nadmiar przepływu energii może zaburzyć harmonię i równowagę zarówno ciała jak i umysłu.

Powrót do Równowagi to program spotkań, medytacji i ćwiczeń, których celem jest odblokowanie przepływu energii, zrównoważenie jej oraz przywrócenie pełnej harmonii w życiu.

Woda

Źródłem życia jest Woda. Symbol nowych początków Woda reprezentuje zarówno narodziny jak i śmierć. Gdyż w naturze nic nie umiera, tylko zmienia swoją postać, proces tej przemiany symbolizuje właśnie energia Wody. Osoby, których element Wody jest dominujący w ich charakterze możemy zaobserwować dziecięcą radość poszukiwania nowych dróg. Są to poszukiwacze prawdy i prawdziwego znaczenia życia. Element wody koresponduje z kolorem niebieskim, porą roku zimą, zimnym klimatem, kierunkiem geograficznym północ oraz z preferencją do słonych potraw.

Element Wody przypomina nam, aby iść z nurtem życia i że w tym procesie potrzebna jest wiara, że gdy odpuścimy to, co stare a także naszą potrzebę do kontrolowania rzeczywistości lub oporu przed nowym, poczujemy ulgę i powrócimy do równowagi.

 

W ciele człowieka Element Wody połączony jest z organami: nerki i pęcherz. Oba te organy mają swoją meridianę, czyli ścieżkę, po której płynie życiodajna energia. Nerki kumulują energię. W momencie poczęcia poziom tej energii jest uzależniony od poziomu energii rodziców, ale dzięki pracy medytacji, ćwiczeniom ciała i ducha, możesz zmienić swój profil energetyczny.

Energia nerek reprezentuje reprodukcję, rozwój i wzrost. Gdy jest zablokowana, gdy nie płynie, osoba ma problem z przejściem w kolejny etap w swoim życiu. Może mieć wrażenie, że utknęła w jednym miejscu, ma odczucie stagnacji i marazmu. Aby pobudzić energię yin w meridianie nerek należy codzienne praktykować medytację, ćwiczenia i akupunkturę – w procesie samouzdrawiania jesteś w stanie odblokować swoją energię, poczuć świeżość, młodość i lekkość niezależnie od swojego wieku, sytuacji osobistej czy zdrowotnej. Energia płynie cały czas, a ty dzięki swojej miłości do siebie możesz pomóc jej płynniej i swobodniej podróżować.

Emocjonalnie nerki powiązane są z następującymi stanami: lęk, wstyd, fobie, niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa, bycie podejrzliwym. Fizyczne objawy blokady meridiany nerek: ból w dolnej partii pleców, ból w biodrach, osteoporoza, wypadanie włosów, wczesne siwienie, bezpłodność, powiększona prostata, nieregularne miesiączki, impotencja, ogólne przemęczenie, zimne dłonie i stopy, ogólny brak energii.

 

Pęcherz jest organem Yang. Jego meridiana jest najdłuższą w ciele. Podstawowym zdaniem pęcherza jest oczyszczanie organizmu z toksyn przez usuwanie zbędnych płynów i resztek. Proces detoksu ciała w dużej mierze zależy od tego, czy meridiana pęcherza pracuje otwarcie, bez blokad. Ta meridiana ma także swoje zadanie w emocjach człowieka. Jeśli jest zatkana osoba może mieć wrażenie, że nadmiar spraw ją przytłacza i nie daje sobie rady. Pozostałe emocje zablokowane meridiany pęcherza to: depresja, poczucie beznadziei, lęk przed zmianą, brak wiary i zaufania, uczucie mentalnego i emocjonalnego paraliżu. Fizyczne objawy: piekące lub zbyt częste oddawanie moczu, utrata zębów, bóle dolnej partii pleców, lumbago, problemy układu nerwowego, ból stóp, rwa kulszowa. 

Drzewo

Drzewo to energia młodości i rozwoju. Żyć w zgodzie z naturą oznacza żyć w zgodzie ze sobą. W medycynie wschodu energia drzewa aktywowana i równoważona jest z takimi organami jak wątroba i pęcherzyk żółciowy. Wątroba  jest widziana jako miejsce strategicznego planowania, źródłem życiowej wizji i pomysłów na przyszłość. Aby żyć w zgodzie z własnymi potrzebami i marzeniami, energia wątroby powinna być zrównoważona. Zdrowy pęcherzyk żółciowy wspiera wątrobę, gdyż pomaga podejmować mądre decyzje. Jeśli element drzewa w organizmie człowieka jest zablokowany, a praca powyżej wymienionych organów jest zaburzona, osoba będzie miała trudności w podejmowaniu decyzji, w określeniu czego pragnie.

Jednakże podejmowanie decyzji nie jest kwestią wyboru pomiędzy alternatywnymi możliwościami. To umiejętność spojrzenia wstecz we własne doświadczenia i mądre, umiejętne zastosowanie ich w swoim życiu, a także możliwość dostrzegania nowych okazji do rozwoju. Bez tych dwóch umiejętności, nie jest możliwe działanie, pozostaje nam tylko frustracja.

Element Drzewa zarządza naszą wizją na przyszłość, umiejętność podejmowania decyzji, emocją jaką jest złość oraz odgłosem, jakim jest krzyk. Gdy nasza wizja i marzenia są tłumione czujemy złość i chce nam się krzyczeć. Odblokowanie energii drzewa jest więc niezmiernie ważnym dla zdrowia procesem.

Jak czuje się osoba, której element drzewa jest w dysharmonii. Oprócz problemów zdrowotnych związanych z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, stałe uczucie złości i frustracji towarzyszy tej osobie, gdyż jest blokowana (lub blokuje się poprzez wewnętrznie głęboko zakorzenione w mózgu uprzedzenia i dyrektywy) na każdym polu swojego życia i dla której każda interakcja staje się konfrontacją. Taka osoba nie doświadczy w swoim życiu rozwoju ani odrodzenia. Obserwując rozwój dookoła, gniew będzie jeszcze mocniej spotęgowany, gdyż sama w środku nie ma energii ani warunków do dokonania zmiany w swoim życiu.

Meridiany odpowiedzialne za harmonię elementu drzewa to: meridiana wątroby i meridiana pęcherzyka żółciowego. 

Ogień

Doświadczamy energii ognia najczęściej podczas letniej pory roku. Jest to czas, kiedy młoda energia, która rozpoczęła swoją drogę wiosną, teraz ma okazję aby dojrzeć i osiągnąć swój potencjał. Tak, jak natura, która zasiała ziarna i teraz może cieszyć się swoimi owocami, tak i my ludzie, wcześniej siejąc swoje plany i marzenia, także możemy smakować owoców swojej pracy. Jeśli zaś nie pozwolimy sobie na działania i zbieranie owoców swoich wysiłków, kolejny etap czyli jesień i odpuszczenie, może być stosunkowo trudne do doświadczenia. Jednym więc z powodów, dla których nie potrafimy pewnych rzeczy odpuścić jest brak doświadczenia tego w pełni, nie posmakowania życia w całej jego okazałości.

Kiedy brakuje nam energii ognia czujemy swoje ciało jako wyziębione, zesztywniałe, mamy trudności i dysharmonię w sferze cykli menstrualnych,  wydalania moczu, w sferze seksu a także płuca mogą mieć trudności, aby w pełni móc się otworzyć, ponieważ brak krążenia krwi sprawia, że są niedotlenione, co jest powodem przewlekłego kaszlu i zatkanego nosa.

Gdy mamy nadmiar energii ognia możemy spodziewać się zapaleń stawów, nadaktywności seksualnej, suchości w płucach i zapaleń gardła, piekącej biegunki.

Organy, jakie bezpośrednio połączone są z elementem ognia i funkcjonują w zależności od równowagi tego elementu to: serce, jelito cienkie, osierdzie. Na głębszym jednak poziomie energia ognia manifestuje się jako miłość, śmiech i entuzjazm. Jeśli poziom energii ognia jest za niski, możemy mieć uczucie, że nie mamy się czym dzielić- ani radością, ani współczuciem. Relacje z drugim człowiekiem stają się wtedy trudne, ponieważ gdy nie masz uczucia miłości ani dzielenia się, pojawia się niepokój i lęk przed odrzuceniem. W sferze seksualnej mamy uczucie wycofania się, nieśmiałości, emocjonalnie możemy czuć się oziębli lub łatwo jest nas urazić.  Jeśli jednak nadmiar ognia jest ekspansywny na wielką skalę, wtedy stajemy się nadgorliwi, wszystkiego robimy za dużo: za dużo pracujemy, za dużo mówimy, za dużo się śmiejemy, jesteśmy ciągle na wysokich falach, "przegrzewając" swoje ciało i mózg.

©2020 by Ola Mason.